Radka K.

Radka

Žádost o příspěvek podávám z důvodu mé tíživé situace. Od malička trpím vrozenou vadou kyčlí, ve 12 letech jsem podstoupila první operaci, kde mi ji dávali do správného úhlu, ve 14 letech mi nohu natahovali a prodlužovali do správné délky. Po narození dcery se mi projevilo astma a alergie. V posledních lázních, kam jezdím rehabilitovat, jsem dostala záchvaty kašle, přibyla teplota. Po týdnu jsem navštívila obvodního lékaře, který to ovšem přikládal astmatu, na poslechu nic nenašel. Protože problémy neustávaly, šla jsem na alergologii, kde mi pečlivá lékařka nechala udělat rtg snímek a tam byl již viditelný nález.

Bylo velmi těžké nalézt plicního lékaře, který by mě přijal, našla jsem až v 70km vzdáleném městě. Za týden jsem byla poslána na CT, podstoupila jsem i bronchoskopii. Původní odhad byl, že se jedná o karcinom, poté zjistili, že je to lymfom. Bohužel se zároveň zjistilo, že se jedná o agresivní formu, za měsíc nález vyrostl o 2cm. Dle mého názoru mé onemocnění spustilo očkování na covid 19, nicméně lékaři mluví o shodě náhod. Od očkování mám však i rozostřené vidění, bolesti hlavy a malátnost.

Během čekání na vyšetření PET CT jsem chodila do práce, učím děti v mateřské škole. Děti mi pomohly psychicky vydržet náročné období čekání. Po PET CT mi nasadili chemoterapie a biologickou léčbu. Na léčbu jsem dojížděla každé tři týdny, bylo mi velmi zle. Pomohla mi dietní strava, žádné oleje, vše jsem vařila na vodě. Po šesti cyklech jsem absolvovala PET CT a zjistilo se, že stále zůstala ložiska a bylo mi doporučeno ozařování. O variantě protonového ozařování jsem věděla, nicméně jsem čekala, co mi navrhne lékař. Protože mám však ložiska v blízkosti srdce, protonová léčba byla i u něj na prvním místě.

Vzhledem k tomu, že dceru vychovávám sama od jejích 12 let, financování denních potřeb je s rostoucími cenami potravin i s náklady na bydlení čím dál složitější. Dcera trpí astmatem stejně jako já, hradíme tak každý měsíc i doplatky na předepsané léky.

Na Nadační fond pro protonovou terapii jsem narazila náhodou, přes facebookovou skupinu sdružující pacienty s lymfomem. Na pracovnice NFPPT mě navedla bývalá pacientka, která využila finančního příspěvku i služeb ve formě hlídání dětí během ozařování. Kromě příspěvku na ubytování mi pracovnice nadačního fondu pomohly zorientovat se v okolí PTC, vyslechly mě a udělaly si čas, když jsem potřebovala, a to i ve svátek. Byly pro mě velkou pomocnou rukou.

Partneři